Pályakezdők

Azzal kezdem, hogy két dologhoz gratulálok neked! Az egyik, hogy Elvégezted! Megcsináltad! Ismerem az érzést, amikor megfogadod, hogy soha soha többé nem fogsz tanulni. A jó hír az, hogy fogsz? mert máris meg szeretnél tanulni valamit és ez a második dolog, amihez gratulálok neked! Hiszen tudni szeretnéd, mit tehetsz jobban, hogyan járj el, ha már vár a munka világa.

Nagyon sok fórum létezik már arra, hogy pályakezdőket támogassanak – sok EU pályázat is ki lett írva erre a témára – bár ezek java része már kifutni látszik, de találni még érdekes rendezvényeket, és van sok iroda is, akik adnak eligazítást. Ismerek egy nagyon szuper programot, amit a Nestlé Kft. indított el és koordinál. 2016-ig 20.000 gyakornoki pozíciót fognak betölteni országszerte. Ez az ő céljuk, talán neked is segíthet a program?

Habár a támogatások profi kollégáimtól szívből jönnek, a teljes torta egy-egy szeletei és nem az én általam olyannyira kedvelt „holisztikus” megközelítés, a személyes márka kialakítása. Állásbörzéken találkozhatunk sok karrier-sátorral, ahol leülhetsz, és azonnal tanácsokat kaphatsz arról, hogy hogyan nézzen ki az önéletrajzod, mit kerülj el állásinterjúkon, hogyan add el magad és talán még azt is elmondják, hogy milyen állásportálokon keress. Vannak, akik még személyiség tesztet is kínálnak annak érdekében, hogy tudd, mi lehet a te irányod. Az az érzésem, hogy mindezzel még nem vagy kisegítve.

Az én ajánlatom a számodra a következő:

Segítek abban, hogy megtaláld a saját utad – hosszú és rögös út visz az önmegvalósításhoz, de már ezen az úton vagy, csak vigyázz, le ne térítsenek! – ha pedig még nem, akkor segítek rálépni erre az útra.

Segítek neked abban, hogy legyenek mérföldköveid az úton és az első lépéseket megtenni: elkészítjük közösen a saját „promóciós-csomagod”, kialakítjuk a TE SZEMÉLYES MÁRKÁD, amit a munkáltatók imádni fognak, mert RÓLAD szól. Felvértezlek az álláskeresés fortélyaival, felkészítelek interjúkra és adok neked sok sok információt arról, hogy mi is fog várni téged a munka világában, hogy érhetsz el sikereket, és hogyan járhatsz be egy szép karrier utat.

Az első munkanapokról itt is írok neked néhány infót, de ha a saját bizonyosságodat szeretnéd megtalálni, akkor keress meg!

Kapcsolat

Szmrtyka Viktória
HR coach
hr_coach
@viktoriahrcoach
küldés

Ajánlom figyelmedbe HR Inspirációim között a KARRIER COACHING és HR ALAPOK írásaimat.

Első nap munkavállalóként

Munkaviszonyod első napjára már a bejelentésednek a NAV felé meg kell történnie. Azaz ehhez már napokkal a belépésed előtt fel kell vennie a munkaügynek veled a kapcsolatot. De a felvételed nem itt kezdődik. Amint lezárult a kiválasztási folyamat, és az a döntés született, hogy te kezdhetsz az adott állásban, a HR ír egy ajánlatot neked. Fizikai, többműszakos munkakörök esetén ez szóbeli tájékoztatást takar. Ebben a munkaviszony főbb paraméterei szerepelnek, mint munkakör, munkavégzés helye, munkabér, munkaidő (általában heti óraszám, mert a Munka Törvénykönyve is így rendelkezik – egy teljes munkaidős állás heti 40 órás), határozott, vagy határozatlan munkaidőre szól a munkaviszony és természetesen az is, hogy az így elvégzett munkáért havonta mennyi bért, és/vagy egyéb juttatást kapsz. Ha fizikai munkát fogsz végezni, akkor nem szokványos az írásos ajánlat, de nagyon javaslom, hogy ugyanezen infókat szerezd be, mielőtt bármit aláírsz. Fizikai munkakörök esetében általában órabérben határozzák meg a bért – de a pótlékokat, egyéb juttatásokat fel kell tüntetni ez esetben is.

Kisebb cégek esetében szokványos, hogy nem a HR-es, hanem egy kijelölt kolléga visz végig az első lépéseken, de mindenképpen szükséges, hogy a munkáltató bevezessen a saját folyamataiba, hogy rendelkezésedre bocsássa mindazon információt, adatot, eszközt, mellyel munkádat el tudod látni. Vannak cégek, ahol bizony több hónapig csak betanulás zajlik (mint pl. a TÜV, stb.), de az orientációs oktatás az első napon mindenhol kötelező. A helyi specialitásokat bemutatják a kollégák: mi – hol található, milyen munkaközi szünetek vannak (amikor felfüggesztheted a munkát – ennek is pontos szabálya van az MT szerint). Milyen rendezvények, információs csatornák vannak a cégnél és pld. milyen sportolási lehetőségeket biztosít a cég.

Kérlek, írd meg nekem a saját tapasztalatod – Hogy zajlott a felvételed? Milyen volt az első munkanapod? Hogy érezted magad? Milyen gondolatokkal mentél haza? Ezt itt teheted meg:

Mondd el a saját sztoridat!

HR coach
hr_coach
küldés

Gondolatébresztőkén itt találhatod azokat a témákat, melyekben támogatni tudlak:

  • Álláskeresési utak
    • Karrier terv - Hogy találjam meg az utam?
    • A SZEMÉLYES MÁRKA
    • A videó önéletrajz
    • Az állásinterjú
    • Mi történik a jelentkezésemmel?
    • Gyakornoki programok
  • HR 2.0.:
    • Ajánlatot kaptam! Mire számíthatok?
      • Munkaügyi adminisztráció – az első napok
        • munkaszerződés
        • munkaköri leírás
        • Bérezés, egyéb juttatások, jóléti szolgáltatások
        • munkaruha
        • orientáció – integráció (beilleszkedési tanácsok)
      • Munkaidő – Szabadság – egyéb távollétek (pl. Kiküldetés)
      • Work-life balance
      • Elegancia és stílus
      • Teljesítmény értékelés
      • Az Y generáció, az én főnököm!
    • Ki a jó kulcsember – karrierek menedzselése
    • Tréningek
      • szakmai fejlődés – céges speciális kurzusok, felsőoktatás: tanulmányi szerződés
      • soft skill tréningek – önismeret

Szeretnél jól elstartolni? Vannak kérdéseid?

Várom jelentkezésed!

Kapcsolat

HR coach
hr_coach
küldés